În perioada 21-23 martie 2025, Balta Cenușaru a fost scena unui eveniment excepțional pentru iubitorii pescuitului sportiv – „Regalul” de Pescuitului Sportiv la Feeder, o competiție de mare anvergură, care a reunit unii dintre cei mai buni pescari din țară. Cele trei zile de concurs au fost caracterizate de capturi impresionante și o atmosferă competitivă intensă, pe măsură ce echipele au dat tot ce au avut mai bun pentru a obține trofeele mult râvnite.
Ziua 1 – 21 Martie: Un Debut Promițător
În prima zi a competiției, 21 martie 2025, 21 de echipe s-au aliniat la start, pregătite să își demonstreze abilitățile în pescuitul sportiv la feeder. Balta Cenușaru, cunoscută pentru populația sa bogată de pește, a răspuns din plin așteptărilor. Pe parcursul zilei, echipele au reușit să captureze o cantitate totală de 615 kg de pește, un început promițător pentru competiție.
Momentul culminant al zilei a fost captura impresionantă de 15,200 kg – o demonstrație clară a măiestriei și răbdării de care pescarii au dat dovadă. Peștii predominanți au fost crapii de talie mare și carasul, dar și alte specii care au contribuit la greutatea totală, transformând prima zi într-o experiență remarcabilă pentru toți participanții.
Ziua 2 – 22 Martie: Creșterea Performanțelor
Sâmbătă, 22 martie 2025, competiția a continuat în forță, însă doar 20 de echipe au mai luat startul în această zi. Cu toate acestea, numărul mai mic de participanți nu a afectat performanțele generale, iar Balta Cenușaru a început să își dezvăluie adevăratul potențial piscicol.
Ziua a fost marcată de o captură totală impresionantă de 1,101 kg de pește, depășind cu mult rezultatul din prima zi. Echipele și-au perfecționat tehnicile și au ajustat strategiile în funcție de condițiile meteo și comportamentul peștilor, iar acest lucru s-a văzut și în recordul zilei – o captură impresionantă de 15,925 kg. Această realizare a ridicat moralul participanților și a consolidat poziția concursului ca fiind unul dintre cele mai spectaculoase din sezon.
Ziua 3 – 23 Martie: Apogeul Competiției
Ultima zi a Regalului de Pescuit Sportiv la Feeder, 23 martie 2025, a fost de departe cea mai spectaculoasă. Tot cu 20 de echipe aliniate la start, balta Cenușaru a inceput sa isi arătate cu adevărat potențialul, oferind una dintre cele mai bogate zile în capturi din întreaga competiție.
Echipele au reușit să captureze aproximativ 1,400 kg de pește, stabilind astfel recordul pentru cea mai mare cantitate prinsă într-o singură zi pe parcursul acestui eveniment. Cireașa de pe tort a fost captura de 16,600 kg, cea mai mare din întregul concurs, un adevărat simbol al măiestriei pescarilor și al generozității bălții Cenușaru.
Concluzii și Impactul Competiției
Regalul de Pescuit Sportiv la Feeder de pe Balta Cenușaru, desfășurat între 21 și 23 martie 2025, a fost un eveniment care a depășit așteptările. Cele 615 kg de pește capturate în prima zi, urmate de 1,101 kg în ziua de sâmbătă și cele 1,400 kg din ultima zi, au demonstrat clar că această baltă este un loc ideal pentru pescuitul sportiv de performanță.
Participanții au plecat acasă nu doar cu trofee, ci și cu amintiri de neuitat, formând o comunitate de pescari uniți prin pasiunea comună. Performanțele remarcabile și capturile-record au transformat acest eveniment într-un adevărat regal al pescuitului sportiv, care cu siguranță va rămâne în memoria celor prezenți și va atrage și mai mulți pescari în edițiile viitoare.
FIR Intins!
e-crap.ro
Eduard Vrabie